24 Kasım Öğretmenler Günü Nedeniyle Öğretmen Temsilcilerini Kabulünde Yaptığı Konuşmaları

TBMM Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Sayın Sadık Yakut’un, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu başkanlığında, 81 ilden gelen öğretmen temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmaları

-Sayın Bakanımız

-Sayın Valim

- Milli Eğitim Bakanlığımızın değerli bürokratları

-24 Kasım Öğretmenler günü için 81 İlimizi temsilen ülkemizin dört bir yanından gelen cefakar ve fedakar öğretmenlerimiz,

Demokrasimizin kalbi, özgürlüklerin merkezi, halk iradesinin hayat bulduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne hoş geldiniz.

Şahsım ve Başkanvekili olma onuru taşıdığım Türkiye Büyük Millet Meclisi adına böyle güzide bir heyetle kutsal meclis çatısı altında birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu sizlerle paylaşıyor, seçkin topluluğunuzu saygıyla selamlıyorum.

Değerli öğretmenler;

Millet mekteplerinin açılışı ve Büyük Önder Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım, Atatürk’ün 100. Doğum yılı olan 1981 yılından beri Öğretmenler günü olarak kutlandığını ve her yıl bu törenlerle, hem eğitim yaşantımızın içerisinde bulunduğu koşulların düzenli hale getirilmesi, hem öğretmenlerimizin niteliklerinin ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi hem de geleceğe dönük eğitimle ilgili fikirlerin, düşüncelerin, projelerin ifade edildiği bir gün olarak hatırlandığını biliyorum.

Sevgili Öğretmenler;

Başöğretmen Atatürk’ün eline beyaz tebeşiri alıp kara tahtanın önünde alfabeyi öğretmeye başladığı günden bu yana Türk eğitim sisteminde çok kökü değişimler olmuştur.

Bugün 100’ü geçkin branşta 700 bin dolayında bir öğretmen kadrosu ile, cehaletin yılmaz savaşçıları olarak, köyde, kasabada, kentte karanlığı yırtıp, aydınlığı yüreklere nakış nakış işleyen, özgürlüğün vazgeçilmez halkaları olarak, en ıssız yerlerde, yurdumuzun el değmemiş köşelerinde, bilgi ağını inançla ilmek ilmek örmeye çalışan yiğit öğretmenlerimiz, Türk çocuklarını, Türk gençlerini yetiştirmek için, özveriyle emek vermeye bilgi üretmeye devam etmektedirler.

Değerli Öğretmenler;

Bir milletin çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi, eğitim ve öğretimin bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabileceği kanaatini taşımaktayım. Eğitimle ilgili sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanlarda da kalkınmış ve ilerlemişlerdir.

Milletimizin ahlaki ve kültürel yönden güçlü, medeniyet bakımından gelişmiş olması, değerler sistemi sürekliliğinin sağlanması ve küresel rekabette başarılı olmanın yolu sizlerin üstün çalışmalarına bağlıdır.

Çağdaşlık yarışını kazanmanın anahtarı, toplumu inşa etme faaliyetini yürüten siz değerli öğretmenlerin elindedir. Onun içindir ki Büyük Önder Atatürk; “Ulusları kurtaracak yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyerek öğretmenlere duyduğu saygı ve güveni en anlamlı şekilde ifade etmiştir.

Sevgili Öğretmenler;

Eğitim, bireyleri öngörülen hedefe yönelten, onlara bilgi, beceri ve davranış değişikliği kazandıran bir süreçtir.

Öğrencileri hayata hazırlarken, okuyan, düşünen, yorumlayan, uygulayan, yeni fikirlere açık zihinsel tarafsızlık sorgulama becerileriyle donanımlı bireyler olarak yetiştiren öğretmenlerimizin, elleri öpülecek kadar değerli olduklarını biliyoruz.

Öğretmenler bize anne ve babalarımız kadar yakındırlar. Yavrularımızı en sıcak sineler olarak öğretmenlere teslim ederiz. Hepimiz öğretmenlerimizin yanlarına gider onlara şükran duygularımızı iletiriz.

Aradan yıllar geçmiş olsa dahi onların sevgisi hiç eksilmez. Ulaşamadığımız öğretmenlerimizi arayıp bulur o güzel günlerin hatıralarıyla güç bulur yeniden canlanırız. Hepimizin yaşantısında öğretmenlerimizle ilgili, özellikle ilkokul öğretmenlerimize dair pek çok hatıralarımız vardır.

Değerli öğretmenler;

Sizler Türk Milleti’nin sevgi elçilerisiniz. Her alanda yenileşmeyi öğreten, kişilik hamurumuza biçim vererek dünyayı kavramamızı sağlayan sizsiniz. Milletimiz için bilgiden taç ören, Özgürlüğü, Bağımsızlığı, Ulusal Egemenliği, Cumhuriyeti ve Demokrasiyi koruyan ve yücelten kuşakları yetiştiren sizsiniz.

Sıhhatini ve nefesini insanlık için harcayan yine sizlersiniz. Duygularımıza, ruhumuza ve fikirlerimize en güzel deseni veren sizlere olan borcumuz oldukça büyüktür.

Bu nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisi, millete hizmet etmenin en güzide yollarından biri olan ve bedeli hiçbir maddi olanakla ölçülemeyecek kadar saygınlığı bulunan öğretmenlik mesleği ve öğretmenlerimizle ilgili her türlü iyileştirme çalışmalarında, elinden gelen hiçbir desteği sizlerden esirgemeyecektir.

Sevgili öğretmenler,

Bugün Türk öğretmeninin şeref günüdür. Bugün size olan saygıyı yenileme ve sizin büyüklüğünüzü anma günüdür.

Toplumun bütün kesimlerine paydaşlık yapan insan mimarları olarak değişen ve dönüşen dünyada, olaylara karşı ulusal ve evrensel ölçekli bir bakış açısı geliştirmek ve bunu kullanabilmek için, 24 Kasımların öğretmenlerimiz açısından bir yenilenme, kendini değerlendirme ve iç muhasebe yapmak için de bir fırsat günü olarak değerlendirilmesi gerektiğini umuyorum.

Çünkü sorumluluklarını sorunlarının üzerinde tutan öğretmenlerimizden çok yüksek beklentilerimiz vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle;

Geçmişte eğitim öğretime hizmet etmiş öğretmenlerimiz başta olmak üzere, sizlerin ve yurdumuzun her köşesinde görev yapan öğretmelerimizin, öğretmenler gününü yürekten kutluyor, ebediyete kavuşmuş olan öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, hepinize saygılar sunuyor başarılar diliyorum.

 

Sadık YAKUT
TBMM Başkanvekili Kayseri MilletvekiliBu konuşmayı sosyal medyada paylaş:

Ana Sayfa  |  Hakkımda  |  Ziyaretçiler  |  Haberler  |  Konuşmalar  |  Projeler  |  Fotoğraflar  |  Videolar  |  Linkler  |  İletişim
 
AK Parti Siteleri:   TBMM Grup  •  AK İcraatlar  •  AK Kanal  •  Türkiye Bülteni  •  İl il AK İcraatlar  •  AK Adaylar  •  AK Hedefler
 
Web Tasarım ve ProgramlamaWeb Tasarım - Hat Medya